تبلیغات

مترجم سایت

مترجم سایت

!Turkmen Men - خطر انقراض روباه ترکمن‼
!Turkmen Men
 
tarih : 1393/04/30 | ýazyjy : LaChIn PaRaKhAt
داغ کن - کلوب دات کام
شکار غیرمجاز روباه ترکمنی در گلستان تنها به بهانه استفاده از پوست باارزش این حیوان برای تجملات عده ایی زنگ خطری برای انقراض کامل یکی دیگر از گونه های حیوانی و نادر ایران است که تنها در گلستان زندگی می کند.

به گزارش فرهنگ نیوز ، روباه تركمنی نژادی از روباه است که در ایران فقط در استان گلستان و در دشت تركمن‌ صحرا زندگی می كند و به همین خاطر نام این حیوان را روباه ترکمنی می گویند که در لیست قرمز انقراض قرار گرفته است.

بسیاری از گونه های جانوری در ایران که نشان دهنده تنوع حیات بر روی منطقه هستند امروزه در خطر انقراض قرار دارند و حفظ و حمایت از آن ها نیازمند مدیریتی جدی در حوزه محیط زیست است.

در استان گلستان هم چنین وضعی حکم فرماست و یکی از حیوانات در حال انقراض گلستان روباه ترکمنی یا روباه «سر دم سیاه» است كه در ایران فقط در مناطق ترکمن صحرا و شمالی خراسان قرار دارد و در استان گلستان نیز وجود آن در گمیشان گزارش شده است.

آن چه از شواهد پیداست آخرین بار در سال 1376در منطقه گمیشان(کمیش دفه) روباه ترکمنی دیده شده و از آن سال به بعد گزارش قابل اعتمادی مبنی بر مشاهده شدن این حیوان وجود ندارد.


امروزه شکار یکی از معضلات بزرگ است

یک کارشناس محیط زیست در خصوص انقراض این گونه جانوری با شکارهای بی رویه گفت: در دنیای امروزه شکار یکی از معضلات بزرگ است و تبدیل به تفریحی سرگرم کننده درآمده است.

الهام نادری در گفتگو با خبرنگار مهر ادامه داد: اگر در گذشته انسان ها برای رفع گرسنگی و در جهت حفظ بقا حیوانات را شکار می کردند امروزه برای تفریح دست به این کار می زنند.

وی افزود: علاوه بر شکار بی رویه نبود وجود امکانات قابل تجهیز برای محیط بانان و هم چنین نبود موارد قانونی موجود بر سر کار این پرسنل زحمتکش و طبیعت دوست نیز از دیگر دلایل عدم حفاظت درست از جانوران است.

نادری خاطر نشان کرد: محیط بانانی که به خاطر خلا های قانونی نمی توانند به صورت قاطع با شکارچیان غیرمجاز برخورد کنند و اصلا امکانات پیشرفته مقابله با خاطیان و حمایت از حیوانات را هم ندارد چگونه می تواند از حیوانات مراقبت کند.

این کارشناس محیط زیست گفت: با آن که در دین اسلام بارها به نگهداری از حیوانات سفارش شده اما خیلی ها دغدغه انقراض حیوانات را ندارند و باید در این راه فرهنگ سازی بیشتری انجام شود.

وی خاطر نشان کرد: برای جلوگیری از شکار بی رویه و از روی تفریح انسان و انقراض حیوانات زیبا و موجودات خلق شده خدا به یک عزم ملی و فرهنگ سازی بالا نیازمندیم و در این راه همه باید تلاش ویژه ایی داشته باشند.

نادری ادامه داد: سازمان محیط زیست استان گلستان بر اساس شرایط و وظایف خود برای حفاظت از گونه های در حال انقراض باید برنامه مناسبی داشته باشد.

وی در خصوص شبگردی این حیوان گفت: شاید یکی از دلایل این که این گونه تا امروز به انقراض کامل نرسیده است همین شبگردی آن باشد چرا که باعث می شود دست خیلی از شکارچیان در روز از آن ها کوتاه باشد.

وی گفت: خوب است شناسایی زیستگاه های منحصر به فرد حیات وحش به عنوان مناطق شکار و تیراندازی ممنوع انتخاب شوند و پس از گذشت 5 تا 10 سال این مناطق دوباره بررسی شوند و اگر به اهداف مورد نظر خود رسیدیم با هماهنگی سزامان های وابسته به عنوان یکی از مناطق چهارگانه حفاظت شده یا پناهگاه حیات وحش تحت مدیریت قرار گیرد تا گونه های حیوانی بتوانند تعداد خود را به حد طبیعی برسانند.

بررسی با نصب دوربین های تله ایی وضعیت زیستگاه ها و رفتار های روباه ترکمنی 

رییس اداره نظارت بر حیات وحش سازمان محیط زیست گلستان گفت: در سال جاری با دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان وارد مذاکراتی شده ایم تا با همکاری گروه زیست جانوری این دانشگاه برای تعیین و چگونگی رفتار این حیوان کارهایی را انجام دهیم.

وحید خیرآبادی در گفتگو با خبرنگار مهر ادامه داد: با نصب دوربین های تله ایی سعی داریم وضعیت زیستگاه ها و رفتار های این جانور را بررسی کنیم تا وضعیت این گونه جانوری را بهتر ارزیابی کنیم.

وی افزود: روباه ترکمنی حیوان باهوشی است و به دلیل این که جثه کوچکی دارد خیلی دیده نمی شود و هیچ آماری مناسبی از این حیوان نداریم و شبگردی آن ها باعث می شود کنترل و بررسی آن ها سخت باشد.

وی در خصوص خصوصیات ظاهری این حیوان گفت: جثه این روباه، كوچك‌تر و دست و پای آن، بلندتر از روباه معمولی است و مشخصه اصلی آن دم نسبتا كوتاهی است كه برخلاف سایر گونه‌ های روباه انتهای آن به زمین نمی‌رسد.

وی ادامه داد: رنگ مو های انتهایی دم در روباه تركمنی برخلاف روباه معمولی و روباه سنی، قهوه‌ای تیره یا سیاه است که در فصل زمستان، مو هایی بسیار بلند و به رنگ خاكستری متمایل به سفید دارد كه این رنگ در تابستان، به رنگ نخودی مایل به قرمز و مو ها تغییر پیدا كرده و مو های آن كوتاه می ‌شود.

خیرآبادی ادامه داد: طول بدن این جانور به 50 سانتی متر می رسد و گوشتخوار است و بیشتر از موش ها، خرگوش و بعضی از حشرات تغذیه می کند و محل زندگی آن در دشت ها و کوهستان های نیمه بیابانی است.

خیرآبادی ادامه داد: زمان جفت‌گیری روباه تركمنی در فصل زمستان ماه‌ های دی و اسفند است و طول بارداری روباه ماده 49 تا 51 روز است كه فاصله زمانی تولد نوزادان توسط حیوان ماده، صرف آماده‌كردن لانه می‌شود. در هر زایمان، روباه تركمنی بین حدود 2 تا 7 نوزاد با وزن حدود 50 تا 80 گرم به دنیا می‌آورد.

وی افزود: نوزادان كوچك روباه تركمنی تا پاییز و بهار سال بعد از تولد، نزد پدر و مادر خود می‌مانند و اواخر پاییز و با نزدیك‌شدن به فصل زمستان، از آن ها جدا می ‌شوند و در یك ‌سالگی بالغ و قادر به تولید مثل هستند.

در حال حاضر در استان گلستان 2 گونه جانوری در خطر انقراض وجود دارد که فوک خزری و روباه ترکمنی جزو آن ها است. شکار، افزایش جمعیت و تخریب زیستگاه از سوی انسان برای تامین غذا که تغییر کاربری های بسیار گسترده ایی در عرصه های طبیعی به وجود آورده نه تنها باعث کوچکتر شدن زیستگاه  این گونه بلکه گونه های دیگر هم شده است.

آنچه که در این میان دارای اهمیت است بررسی های دقیق در خصوص نحوه رفتار و نوع زندگی این گونه جانوری است تا اقداماتی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست گلستان انجام شود و نسل این جانور به مانند خیلی از گونه ها منقرض نشود.


                                                                                                               آلینان چشمه:مهر    
makalalar arhiwy
soňky makalar
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : sany
كل مطالب ارسال شده: sany
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

شارژ ایرانسل

تفریح و سرگرمی

دانلود

قالب وبلاگ

فروشگاه اینترنتی ایران آرنا

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس